Aile Danışmanlığı Sertifika Programı

 AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI NE İŞE YARAYACAK?

1-KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞMA İMKÂNI: 2017 yılına kadar 30 bin aile danışmanı alınacağı açıklanmıştır. Kamuya alınacak aile danışanlarının alımlarında adaylardan üniversitelerin yürüttüğü Aile Danışmanlığı Eğitimi sertifikasını almış olması koşulu aranacak. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Üniversitelerden eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı. Uygulamanın yakın bir gelecekte yurt geneline binlerce aile danışmanına ihtiyaç duyulacaktır. Öte yandan sosyal hizmet ilkesi gereğince Belediyeler aile danışmanlarını bünyelerinde bulunduracakları beklenmektedir.

2-MEMURLARA BAŞKA KURUMA GEÇİŞ İMKÂNI: Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olan memurlar da bu sertifikayı almayı tercih edebilir. Çünkü Aile Danışmanlığı Sertifikasını alan kamu görevlileri ilgili birimlere geçiş için başvurulabilme şansına sahip olabilecekler.

3-ÖZEL AİLE DANIŞMA MERKEZİ AÇMA İMKANI: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılarak Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, Bir sekreter, bir hizmet yetkilisi ve bir aile danışmanı ile özel büro açmak mümkün olacak. Bu bürolar özel hizmet verebildiği gibi devlette anlaşmalı özel danışma bürolarından gerektiğinde hizmet satın alabilecek

 

 

Önemli Not:

 Kurumumuz yönetmelik dışında yazan lisans mezuniyetleri dışındaki kursiyer adaylarını Aile Danışmanlığı eğitimine almamaktadır.

   

AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİM  PROGRAMINA KATILAN TÜM KURSİYERLERİMİZE, KAMU ÜNİVERSİTESİ ONAYLI AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI  VERİLECEKTİR.

Daha detaylı bilgi almak için Resmi Gazete'de yayınlanmış yönetmelik metni'ni okuyabilirsiniz. Buradaki bilgiler özet niteliğindedir. İhtilafa düşülen durumlarda yönetmelik metni geçerlidir.

Aile Danışmanlığı Sözleşmesi

Aile Danışmanlığı Ders İçeriği

Etiketler:Aile Danışmanlığı Sertifika Programı,Uzaktan Aile Danışmanlığı Sertifika Programı,Aile,Danışman,Sosyoloji,Psikoloji,Sosyal Hizmet,Hemşire,Psikolog,Tıp